>Sanatorium Uzdrowiskowe CHEMIK
>Ośrodek Wypoczynkowy Wielki Błękit Danuta i Ryszard Urbańscy S.C.
>Dom Gościnny Maria
>Domki Letniskowe nad Zalewem Sulejowskim
>Baltic Korona Apartamenty

> agroturystyka
>  dziecko
>  firma
>  niepełnosprawni
>  rodzina
>  sport
>  sylwester
>  weekend
>  zabytki
>  zdrowie

Polecamy:

Noclegi na urlop, wakacje lub wczasy nad morzem w Polsce dla Ciebie, rodzin z dzieć‡mi.

 

Wiadomości
Delfiny wprowadzają się do Bałtyku?
Autor: gazeta.pl, data: 2007-06-01 10:31:00

W okolicach Łeby wędkarze zauważyli cztery delfiny. To sensacja, bo poprzednie stado tych waleni zaobserwowano w naszym morzu ponad 150 lat temu.
Film z nagraniem wynurzających się i nurkujących delfinów dotarł do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu kilka dni temu. - Rybacy sfilmowali je ponad miesiąc temu, ale dopiero teraz otrzymaliśmy materiał - mówi szef stacji, prof. Krzysztof Skór. - Film potwierdził to, co w rozmowie telefonicznej z rybakami wydawało się niewyobrażalną sensacją.

Wędkarze nie byli pewni, czy udało im się zaobserwować delfiny, czy zagrożone wyginięciem morświny (tzw. bałtyckie delfiny). Jedne i drugie to walenie, ale pierwsze w Bałtyku pojawiają się bardzo rzadko, drugie na stałe zasiedlają nasze wody. Zwierzęta nie podpłynęły do kutra, wędkarze nie mogli więc dokładnie ich obejrzeć. Z identyfikacją rodzaju nie mieli za to problemu naukowcy.

- To z całą pewnością delfiny - twierdzi prof. Skóra. - Morświny poruszają się w inny sposób, wynurzają się i nurkują dość płytko, raz za razem. Delfin zanurza się głębiej i na dłużej. Na filmie widać również wystające ponad powierzchnię dość wysokie, sierpowate płetwy oraz jasne powierzchnie boków. Płetwy morświnów są z kolei krótsze, a płynąc, pokazują wyłącznie czarną powierzchnię grzbietu. Niestety, z powodu odległości nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić gatunku.

Po raz ostatni stado delfinów pojawiło się w Bałtyku w 1852 r. W rejonie Pomorza Zachodniego znaleziono wówczas pięć martwych butlonosów. Również w XIX w. dwa inne żywe delfiny tego gatunku odnotowano w Zalewie Wiślanym. Kilkakrotnie od tego czasu pojawiały się w Bałtyku pojedyncze osobniki delfinów zwyczajnych, białonosych oraz białuch. W ostatnich latach dla przyrodników sensacją były wizyty w Zatoce Gdańskiej i Bałtyku tropikalnych gatunków delfina - pręgobokiego oraz białobokiego.

Walenie dostały się do Bałtyku przez cieśniny duńskie. Czego szukają w naszych wodach?

- W porównaniu np. z północną częścią Atlantyku Bałtyk powstał "przed chwilą" - mówi prof. Krzysztof Skóra. - Nowe gatunki penetrują go, aby ocenić, czy są tu odpowiednie warunki do życia. Niektóre zostają na stałe, jak np. ryba - babka bycza. Czy będzie tak z delfinem? Nie wiadomo. To o wiele bardziej wymagający gatunek.

Do tej pory do naukowców nie dotarły kolejne informacje na temat grupy delfinów w innych częściach morza. W najbliższych dniach roześlą informację o wizycie waleni do ośrodków badawczych z innych krajów nadbałtyckich.

- Być może nasi zagraniczni koledzy mają już na biurku podobny film - zastanawia się szef Stacji Morskiej w Helu. - Tak było z humbakiem, który pojawił się w Bałtyku ponad rok temu. Gdy ogłosiliśmy, że go widzieliśmy, od razu pojawiły się doniesienia o jego wizycie w innych krajach.


Inne wiadomości:
Gdzie na rower?
Stragany znikną z Mielna
Bałtyk prawie jak Riwiera
Bukowina zbuduje termalne miasteczko wodne
Foki wracają do Bałtyku
Kraków podoba się Rosjanom
Kolejne tanie linie lotnicze będą latać do Polski
Ustka stolicą Radia BIS
Video relacja z Majówki w Mielnie
Video relacja z Majówki w Kołobrzegu cz.II



zaloguj | kontakt | wczasy.pl | Wczasy.pl polub nas na FB | Władysławowo
Wszelkie prawa zastrzeżone - HOGA.PL S.A. 1999-2024